Seakayakem kolem ostrova Lošinj aneb Chorvatsko bez turistů
Po horských výletech náš LOW-COST tým vyrazil za trochou tepla vstříc liduprázdným plážím, křištálově čisté vodě a mořskému dobrodružství na seakayaky kolem ostrova Lošinj do Chorvatska.
Do Chorvatska jinak
Většina lidí si pod letní dovolenou v Chorvatsku představí davy turistů a přeplněné pláže. Proto se i na nás mnozí kolegové dívají skrz prsty, když v době covidové pandemie oznamujeme, že hodláme v této populárni destinaci strávit dovolenou. Volíme si netradiční cestu. Od kamaráda Bufura z https://www.bufur.cz/ půjčujeme dodávku, nakládáme sea kayaky a společně s ním vyrážíme na 9 dní objevovat krásy Chorvatského pobřeží.

Ostrov Lošinj
Po cestě teprve ladíme, kam že to vlastně pojedeme. Možností je mnoho, ale musíme destinaci přizpůsobit aktuální předpovědi, zejména mořským větrům. Nejlepší podmínky jsou v oblasti ostrova Lošinj, tak vyrážíme tam. Autem jedeme do přístavu Brestova, kde nasedáme na trajekt a přejíždíme do přístavu Porozina na ostrově Cres. Projíždíme napříč ostrovem až do městečka Osor, které je hned u mostu spojující ostrov Cres s ostrovem Lošinj. Tady necháváme auto, užíváme si restaurací bez turistů a po noci zde konečně vyplouváme. Dalších 6 dní jsme ostrov obeplouvali, za den jsme ujeli 15 – 25 km a na konci se zase vrátili do Osoru k autu. Kvůli větru jsme okruh jeli v proti směru hodinových ručiček, kromě posledního dne jsme měli vždy vítr v zádech.
Jak to na sea kayaku chodí?
Cestování na palubě sea kayaku není žádná věda a zvládne to za příznivého počasí úplně každý i bez předchozího tréninku. Veškeré věci (jídlo, pití, věci na spaní atd.) si člověk veze celou cestu s sebou v zavazadlovém prostoru. Určitě je dobré mít s sebou zkušeného instruktora, jak kvůli navigaci na moři, tak kvůli bezpečnosti a případné záchraně v situaci, kdy se kayak převrhne.
My jsme většinu cesty jeli v blízkosti pobřeží, člověk se tak může během plavby kochat krajinou. V případě, že je po cestě nějaké zajímavé místo, (opuštěná pláž ve skryté zátoce, jeskyně, místo na skákání apod.) můžete s lodí jednoduše „zakotvit“. V přístavech lze zajít do restaurace, dočerpat vodu, dokoupit zásoby atd.

Během našeho putování jsme spali téměř výhradně na plážích. Většina z nich byla dostupná jen z moře, takže jsme všude byli úplně sami. Na počasí jsme měli štěstí, takže jsme pokaždé usínali pod širým nebem. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet i noční koupání, možná budete mít stejně jako my štěstí na světelkující plankton.

FAQ
- Jak se na sea kayaku chodí na záchod? V případě malé potřeby je možností více. S kayakem lze dojet k nejbližší pevnině (časově nejnáročnější), při klidné hladině jde také s trochou šikovnosti z kayaku vyskočit a pak se zase vrátit, anebo se použije metoda „kelímek“ (pouze u mužů).
- Může se sea kayak převrhnout? Může, ale sea kayak je oproti jiným typům kayaků velmi stabilní a při klidné hladině toto nebezpečí nehrozí. Každopádně je dobré se od instruktora proškolit, co v takové situaci dělat.
- Ten kayak je pro jednoho? Může být. Je ale i typ pro dva (nebo tři). Rychlost putování je u „single“ i „double“ kayaku podobná.
- Vejdu se do toho? Vejdeš, i když to tak na začátku nevypadá. Oblečení moc nepotřebuješ. Nejvíc místa zabírá jídlo, věci na vaření a voda (ze které se i vaří). Množství místa dokazuje i fakt, že se nám do lodi kromě výše zmíněných věcí vešly i rybářské pruty a cca 25 ks plechovek s pivem na osobu. Část věcí a především odpadky! jsou připnuté na vršku lodi.
- To musím celou dobu pádlovat? Ano. Po cestě samozřejmě odpočíváme (nejčastěji u toho „soulodíme“, otevíráme piva, nanášíme opalovací krém atd.), nicméně pro pohyb vpřed je potřeba pádlovat. Nepříjemná (a někdy i nemožná) je plavba se silným protivětrem, proto je potřeba předem dobře cestu s počasím naplánovat.
- Nebolí z toho ruce? Bolí z toho spíš záda.

- Turecko: Lýkijská stezka - 24 února, 2023
- Část 5: Tři polibky na rozloučenou v Kyrgyzstánu - 16 května, 2022
- Část 4: Everest, výšková nemoc a flákance - 1 května, 2022